Proč je dobré pečlivě zkontrolovat fakturační údaje na objednávce?

23. květen 2018
Proč je dobré pečlivě zkontrolovat fakturační údaje na objednávce?
  1. Nakupujete-li na firmu nebo chcete-li posléze doklad k nákupu uplatnit u svého zaměstnavatele nebo vložit doklad do firemního účatnictví, musíte řádně vyplnit údaje v objednávce v poli "chci zboží koupit na firmu" a "fakturační údaje". To, co zde vyplníte se objeví na faktuře, nic více ani méně. Pokud nechcete mít na faktuře vaše jméno, vypište do pole "jméno" znova název firmy nebo vložte symbol "tečky". Pokud je jméno organizace dlouhé, rozdělte jej a využijte pole "jméno". Není v našich silách u každé objednávky odhadovat či kontrolovat, jestli zadané údaje jsou správné a požadované. Pokud si nejste jisti, co do kolonek vyplnit, kontaktujte zodpovědnou osobu z vaší účtárny nebo se poraďte s námi.
  2. Proč nelze hlavičku faktury "odběratele" jednoduše přepsat na jiný subjekt? S novými zákony od r. 2016, kdy jsou elektronicky kontrolovány doklady a veškeré relevantní údaje na nich obsažené dle měsíčních hlášení a to velmi jednoduše, nechceme vystavit naši firmu nebo vás, naše zákazniky, případným problémům s finančním úřadem v případě vystavení a zaúčtování jednoho dokladu s rozdílnými údaji. Protože zasíláme doklady "faktury" v den odeslání zboží elektronicky, nejsme již po jejich zaslání schopni ručit za jejich správné zaúčtování u zákazníka v případě následné editace dokladu.
  3. Které údaje lze jednoduše opravit po vystavení faktury? Lze opravit ty data, které nemění zásadně data na dokladu (čárky, tečky, mezery, zkratky, atd.)
  4. Když jsem to pokazil a vyplnil objednávku špatně a faktura je již vystavena a odeslána, nejde s tím již nic dělat? Ano lze. Obnáší to však tyto administrativní úkony: Musíme vystavit opravný daňový doklad a zaslat jej zákazíkovi (mail, pošta), ten nám musí kompetentní osoba na straně zákazníka potvrdit (podpis. razítko), po přijetí opravného dokladu (mail, pošta) vytvoříme novou fakturu s požadovanými údaji a zašleme ji zákazníkovi. Tu musí účetní na obou stranách správně zaúčtovat a vytvořit zápočet. Vzhledem k tomu, že je tato procedura "oprava subjektu na daňovém dokladu" časově náročná a bohužel není výjimečná, je tato služba zpoplatněna částkou 250,- Kč bez DPH, která slouží k pokrytí vzniklých nákladů. Poplatek se hradí dopředu převodem z účtu nebo osobně na pokladně centrály.

Děkujeme za pochopení

Sledujte nás


Příspěvky dle kategorií


Vyhledávání v blogu