Vítejte na našem novém e-shopu! Abyste se dostali do svého účtu, nechte si, prosím, zaslat Zapomenuté heslo :-)  
Klik na Registrace/Přihlášení
logo
kosik
blog header

Poradna

Kritéria pro výběr úklidových prostředků

29. srpna 2018 / Nákupní rádci

Při výběru úklidových prostředků hledají poskytovatelé úklidových služeb často jen nejnižší cenu. Ta by však neměla být jediným kritériem. Nízká cena se někdy může v úklidové praxi hodně prodražit.
 

Samozřejmě, že nutně neplatí, že co je dražší, je vždy i automaticky lepší, na druhé straně cena do jisté míry vždy odráží kvalitu. Nízká cena pak v případě úklidového prostředku může být způsobená tím, že ve výrobku je podstatně menší koncentrace účinných látek než v dražších prostředcích a tím pádem ho bude nutné na úklid stejné plochy spotřebovat mnohem více. Počáteční „úspora“ se pak velmi rychle ukazuje jako zdánlivá a nakonec může v provozních nákladech takový prostředek vyjít dráž než ten, jehož pořizovací cena je o něco vyšší. Pojďme se podívat, podle jakých kritérií je třeba vybírat úklidové prostředky.
 

1. Cena

Cena je samozřejmě podstatným faktorem. Namísto té nejnižší ceny by ale spíš měl hrát roli poměr ceny a výkonu. Samotná pořizovací cena ještě nic nevypovídá o dalších výdajích, které se pak projeví až v provozu. Koncentrovaný prostředek může mít vyšší pořizovací cenu, v porovnání s výrobkem o nižší koncentraci však vychází mnohem lépe v přepočtu na provozní náklady. Tím, že umožňuje naředění, získáme ve výsledku mnohem větší množství výrobku za nižší cenu. Nezbytností při používání koncentrovaných úklidových prostředků je ale jejich správné dávkování.

2. Kvalita

Při výběru čisticích prostředků doporučujeme věnovat pozornost i jejich složení. Faktem je, že pokud provozovatel úklidové firmy není vzděláním chemik, nemusí být z této informace příliš moudrý. Kvalita se tak na první pohled posuzuje obtížně. Proto je dobré otestovat si kvalitu čisticích prostředků na malém vzorku a dlouhodobě vsadit na dobrou uživatelskou zkušenost. Stejně tak je to s výběrem dodavatele. Nejde jen o dodání chemie, ale i o schopnost poskytnout odborné poradenství v případě specializované úklidové chemie a spolehlivost v dodávkách.

3. Účinky na zdraví a životní prostředí

Úklidoví pracovníci mají povolání, které není úplně bez dopadů na zdraví. Při své práci zacházejí často s chemickými prostředky, které nejsou tak docela bez nepříznivých vlivů na zdraví. Mohou vysoušet pokožku, u citlivějších jedinců způsobovat alergické reakce, silnější dezinfekční prostředky mohou vyžadovat i např. použití respirátorů. Kritériem při výběru mezi srovnatelnými prostředky tak může být i to, zda neobsahují toxické látky či zda jsou biologicky rozložitelné a jsou tak šetrné k životnímu prostředí.