Klik na Registrace/Přihlášení.
Klik na Registrace/Přihlášení.
Při úklidu venkovních ploch se výrazně uplatňují zametací stroje. A to jak v úklidu spadajícím do kategorie „komunál“, tak při úklidu v okolí komerčních objektů či uvnitř komerčních areálů.
Při úklidu venkovních ploch se zametací stroje uplatňují nejvíce. Jsou ale určeny i k odstraňování suchých nečistot a prachu z tvrdých podlah, např. ve skladech či výrobních halách. Typickými příklady využití zametacích strojů tak mohou být parkoviště u obchodních center, areály výrobních závodů, kde je síť komunikačních cest, ale samozřejmě i vnitřní prostory průmyslových hal, kde se vyskytuje velké množství suchých nečistot.
Uplatňují se všude tam, kde není nutné, aby bylo dokonale čisto, ale spíš jde o to, aby se na podlaze nehromadil prach a různé větší a těžší nečistoty. Jako třeba různé kovové piliny nebo kousky plechu či třeba otryskávací broky. Zkrátka všude tam, kde by se jinak pracovalo se smetáčkem a lopatkou či koštětem. Tuto práci zvládne zametací stroj zastat mnohem efektivněji.
I ten nejlevnější mechanický zametací stroj je účinnější než koště. Za stejnou dobu odvede mnohem víc práce a s daleko lepším výsledkem. Zvíří méně prachu, je rychlejší a navíc odpad dostane skutečně pryč. Navíc zametače s vlastním pohonem, ať už bateriovým, nebo motorovým, obvykle mají i systém odsávání prachu, takže po nich zůstává podlaha skutečně zbavená veškerých hrubších nečistot.
Zametání zajišťují dvě kategorie kartáčů. Jeden, tzv. boční, se otáčí kolmo k ose terénu a slouží k přemístění nečistot do efektivní sběrné dráhy. O další osud nečistot se pak postará kartáč, nazývaný hlavní. Ten je ukryt pod tělem stroje a otáčí se v ose rovnoběžné k podlaze. Nečistoty, které mu „přihrál“ boční kartáč, efektivně sbírá a přenáší je do sběrného zásobníku.
Sběr nečistot je buď tzv. Přímý, nebo nepřímý. Při přímém sběru je zásobník na nečistoty umístěn v přední části stroje, což umožňuje sbírat těžší materiál a omezit prášení. Při tzv. nepřímém nebo také zadním sběru jsou nečistoty dopraveny do zadní části stroje. To umožňuje naplno využívat kapacitu zásobníku. Stroj je také dobře ovladatelný, protože váha zůstává rozložena na ose zadních kol.
Podobně jako u podlahových mycích strojů i u zametacích strojů lze volit mezi stroji ručně vedenými nebo se sedící obsluhou. Ručně vedené zametací stroje s mechanickým pohonem (bezmotorové) jsou vhodné na menší prostory.
Pohyb stroje roztáčí zametací kartáč, který všechny nečistoty vmetává pod stroj, kde je sběrné kartáče hromadí do sběrné nádoby. Příkladem je ruční zametací stroj BOHMAN 510, vhodný pro úklid menších ploch. Například u čerpacích stanic, kolem bytových domů či pro úklid uvnitř menších skladů.
Stroje poháněné agregátem (baterie, benzin, nafta) se vyplatí od cca 1000 m2, sedící stroje cca od 2000 m2 plochy. Například zametací stroj s chodící obsluhou SWL 700 ET má hodinový výkon až 2620 m2.
Při volbě mezi spalovacím motorem a elektrickým agregátem rozhoduje hlavně prostředí, kde bude stroj používán. Stroje se spalovacím motorem lze používat hlavně ve venkovním prostředí, protože produkují emise výfukových plynů.
Výhodou strojů se spalovacím motorem je jejich autonomie. Pokud dojdou pohonné hmoty, jejich doplnění je otázkou pár minut. Pokud se u stroje s elektrickým agregátem vybije baterie, nabíjí se několik hodin. U zcela vybité baterie to trvá 8–10 hodin. Bateriemi poháněné stroje jsou také dražší, co se pořizovacích nákladů týče. V nabídce výrobců se objevují i motory na LPG.
Běžné zametací stroje se vyznačují dlouhou životností a jednoduchou údržbou. Jde o konstrukčně velmi jednoduché zařízení, kde není moc co rozbít. Kromě občasného očištění filtru je vhodné vždy zkontrolovat kartáč, zda se do něj při zametání nenamotal např. drát. U motorových zametacích strojů je důležitá pravidelná kontrola motorů a hydraulických částí. Při správné údržbě jsou ale zametací stroje prakticky „nezničitelné“.