Poradna

Vysavače pro profesionály

Aktualizováno 2018-12-03 14:56:24

K profesionálnímu úklidu je nutná i profesionální výbava. To platí i pro vysavače. Pokud má vysavač vydržet větší zápřah než při běžném „domácím“ použití, není obyčejný domácí vysavač dobrou volbou. Nejen kvůli svým výkonnostním parametrům, ale i kvůli životnosti. Na to, aby vydržel každodenní zápřah, není zkrátka konstruován.

Životnost motorů používaných v domácích vysavačích nedosahuje maxima kvalitních jednofázových motorů používaných v komerčních vysavačích (zhruba 1 000 – 1 200 motohodin). Odlišné jsou i způsoby filtrace, vysavače určené pro použití v profesionálních podmínkách mohou mít i větší výkon motoru, různé speciální příslušenství, větší nádoby na odsátý materiál apod. Navíc i v kategorii profesionálních vysavačů je nutno rozlišovat. Je rozdíl mezi vysáváním koberců v kancelářích a podlah v těžkých průmyslových provozech, kde si vysavač musí poradit i s takovými nečistotami, jako jsou ocelové špony nebo rozžhavené okuje.

Pro provozy typu administrativních budov či ubytovacích zařízení jsou určeny lehké profesionální vysavače, tzv. komerční. Ty jsou odolnější, větší a výkonnější než vysavače z hobby marketů, ale jsou určeny pro jemnou práci v porovnání s průmyslovými vysavači určenými pro použití v dílnách, skladech a dalších průmyslových provozech.

Profesionální vs. domácí vysavače

Profesionální vysavače se od klasických vysavačů pro domácnost odlišují především vysokým sacím výkonem, který je vyjadřován hodnotami dosaženého podtlaku a množstvím průtoku vzduchu, který je možné přefiltrovat. Tyto hodnoty jsou u profesionálních vysavačů několikanásobně vyšší než u klasických domácích vysavačů, i přesto, že elektromotory používané pro pohánění sacích turbín nepřesahují v kompaktní třídě příkon 1100 W. Samozřejmě i mezi vysavači pro domácnost lze najít modely velmi výkonné.

U komerčního vysavače je ale kromě výkonu důležitá i jeho odolnost a spolehlivost daná robustnější konstrukcí a použitými materiály. Proto má kovová kolečka, kovový trup a také mnohem odolnější motor, který je konstruován na podstatně vyšší zátěž. Na vyšší zátěž je konstruováno i příslušenství.

Jak vybrat profesionální vysavač

Při výběru profesionálního vysavače je nutné vzít v úvahu více kritérií, než je jen velikost uklízené plochy. I když i ta je samozřejmě důležitá. Podstatný je ale i charakter vysávaného prostoru. Pro malé penziony s omezeným „manipulačním“ prostorem se hodí malý vysavač, už kvůli přejezdům přes práh, rovněž kapacita vysavače zde nebude hlavním kritériem a standardních 20 litrů bude dostatečných.

Naopak u větších prostor, jako jsou kanceláře a hotely, lze doporučit větší vysavač s pojezdem a držadlem pro pohodlné překonávání delších chodeb. Kromě toho je potřeba vzít v úvahu i to, kolik hodin denně má vysavač pracovat, jak má být odhlučněn a svou roli mohou hrát také jeho doplňky.

Samostatnou kategorií jsou pak průmyslové vysavače určené do těch nejnáročnějších podmínek. I mezi průmyslovými vysavači jsou různě výkonní a odolní pracanti. Pro lehké provozy (např. dílny či sklady) stačí lehčí typ, a naopak pro provozy jako ocelárny, slévárny, elektrárny či cementárny musí být vysavač z tlustého plechu.

Tipy pro správné vysávání:

1. Sáček není na škodu. U průmyslových vysavačů určených pro náročné průmyslové provozy není pro sáčky místo. U lehkých profesionálních vysavačů z kategorie komerčních jsou naopak sáčky ku prospěchu. Chrání filtr před větším znečištěním, navíc je lze po naplnění lehce vyjmout a vyhodit.

2. Textilní filtr se vyplatí. U profesionálního úklidu může totiž spotřeba papírových, objemnějších a více nákladných filtrů přesáhnout únosnou ekonomickou hranici.

3. Jeden směr nestačí. Pokud vysáváte koberce jen v jednom směru, nikdy z koberce neodstraníte úplně všechny nečistoty a prach, část jich může zůstat pod překříženými vlákny koberce. Pouze vysávání v obou kolmých směrech, tedy jak směrem od vás a zpět, tak zprava doleva, zajistí skutečně důkladné vysátí.

Umístění článku

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.