Poradna

Jak vybrat úklidový nástroj

Aktualizováno 2018-09-18 06:51:02

Abychom vybrali vhodný úklidový stroj nebo techniku, je nutné se zamyslet nad některými parametry stroje a jeho použití v daném prostoru pro úklid. Zde Vám uvádíme pár bodů, které je vhodné před zakoupením čistícího stroje mít na paměti.

Abychom vybrali vhodný úklidový stroj nebo techniku, je nutné se zamyslet nad některými parametry stroje a jeho použití v daném prostoru pro úklid. Zde Vám uvádíme pár bodů, které je vhodné před zakoupením čistícího stroje mít na paměti.

Velikost a četnost uklízené plochy

Jeden z nejdůležitějších parametrů je definice, jakou plochu chceme uklizet, stoj musí být nejen schopen tuto plochu uklidit spolehlivě v reálném čase, tzn. co nejrychleji s minimální zátěží na obsluhu, ale z hlediska jeho životnosti musí být na tuto zátěž také konstruován. Většina strojů má od výrobce určeno na jaké použití a zatížení je stroj konstruován, ať už jde o údaj definovaný moto hodinami nebo m2/h nebo délkou provozu v hodinách.

Použití úklidového stroje

Jak jsme si řekli v bodě výše je nutné vybrat správně podle požadované plochy, četnosti a také použití. Chceme jen mýt podlahu nebo také zametat? Chceme vysávat na mokro nebo jen na sucho? Jedná se oběžné znečištění nebo stavební suť, prach v prašném prostředí? Jaký požaduji tlak pro čištění wapkou a mám k dispozici elektrický přívod, budu používat teplou nebo studenou vodu?

Kabelový či bateriový

Tato otázka souvisí s velikostí čištěné plochy, členistostí prostorů. Bateriový stroj je mobilnější co do dosahu, netaháte za sebou kabel a můžete pracovat tam, kde není možnost siťového napájení, má však tyto podmínky: omezená doba provozu dle kapacity baterií, vyšší hmotnost, vyšší cena, nutnost nabíjení a starost o baterie (v případě bezúdržbových odpadá). Na menší prostory nepříliš členité s dostupnou ele. sítí je vhodný kabelový stroj, který je opak bateriového.

Další parametry

U mycích strojů jimi mohou být například: jestli je stroj vybaven automatickým pojezdem, automatickým dávkováním vody, zpátečkou, jednoduchost ovládání atd.. U vysavačů: jestli umožňuje vysávání tekutin, objem nádrže na odpad, manipulace, výpustní ventil. Jednokotoučové stroje: přítlak na kartáč, rychlost otáček, výkon motoru? Jaký druh baterií vybrat gelové nebo olověné? Gelové mají vyšší cenu , nižsí kapacitu, ale není potřeba provádět údržbu. S odpovědí na tyto otázky Vám tedy rádi poradíme.

Provozní náklady

Během provozu vyžadují čistící stroje určité investice, které je vhodné vzít na zřetel. Může se jednat o tyto položky: cena kartáčů, stíracích gum, sáčků, chemie a dalšího provozního spotřebního materiálu.

Servis

Dnešní moderní stroje vydrží pracovat při správném zacházení, které obnáší dodržování správné obsluhy a servisní údržbu, velmi dlouho bez poruchy. Je však dobré zajímat se, kdo mi stroj v případě poruchy opraví či jen v případě pravidelné kontroly prohlédne, jaké jsou lhůty při těchto činnostech, jak je to s dopravou a je-li například možné po dobu opravy dostat náhradní zařízení, ať už zdarma nebo za úhradu? Zvládnu základní údržbu sám, nebo musím pokaždé volat servis?

Financování nákupu

Pořízení profesionální čistící techniky není z hlediska nákladů malou položkou, otázkou tedy je: není vhodné rozložit náklady do delšího časového období pomocí nákupu na splátky, nebo využít moderní nástroj operativní leasing? V některých případech, kdy se stroj využívá s nískou četností je vhodné uvažovat o zapůjčení stroje na krátší období, kdy zároveň při opakovaném využívání služby lze dosáhnout výrazné slevy.

Umístění článku

další (77)

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.