♠ Jste škola, firma nebo instituce? Zavolejte nám pro nižší ceny na telefon 602 653 310 ♠
logo
kosik
blog header

Poradna

Kritéria pro výběr úklidových prostředků

5. listopadu 2023 / Rady a tipy, Nákupní rádci

Kritéria pro výběr úklidových prostředků


Při výběru úklidových prostředků hledají často poskytovatelé úklidových služeb nejnižší pořizovací cenu. Ta by však neměla být jediným kritériem. Nízká cena se někdy může v úklidové praxi hodně prodražit. Samozřejmě, že nutně neplatí, že co je dražší, je vždy i automaticky lepší, na druhé straně cena do jisté míry vždy odráží kvalitu. Nízká cena pak v případě úklidového prostředku může být dosažena tím, že ve výrobku je podstatně menší koncentrace účinných látek, než v dražších prostředcích a tím pádem ho bude nutné na úklid stejné plochy spotřebovat mnohem více. Počáteční „úspora“ se pak velmi rychle ukazuje jako zdánlivá a nakonec může v provozních nákladech takový prostředek vyjít dráž, než ten, jehož pořizovací cena je o něco vyšší. Podle jakých kritérií je tedy třeba vybírat úklidové prostředky?

1. Cena

Cena je samozřejmě podstatným faktorem. Namísto té nejnižší ceny by ale spíš měl hrát roli poměr ceny a výkonu. Samotná pořizovací cena ještě nic nevypovídá o dalších výdajích, které se pak projeví až v provozu. Koncentrovaný prostředek může mít vyšší pořizovací cenu, v porovnání s výrobkem o nižší koncentraci však vychází mnohem lépe v přepočtu na provozní náklady tím, že umožňuje naředění, získáme ve výsledku mnohem větší množství výrobku za nižší cenu. Nezbytností při používání koncentrovaných úklidových prostředků je ale jejich správné dávkování.

2. Kvalita

Při výběru čisticích prostředků je dobré zabývat se jejich složením, na druhé straně pokud provozovatel úklidové firmy není vzděláním chemik, nemusí být z této informace příliš moudrý. Kvalita se tak na první pohled posuzuje obtížně. Proto je dobré otestovat si kvalitu čisticích prostředků na malém vzorku 9 a dlouhodobě vsadit na dobrou uživatelskou zkušenost. Používat prostředky, jejichž účinnost už jsme si v praxi dostatečně prověřili. Stejně tak je to s výběrem dodavatele. Nejde jen o dodávku chemie, ale i o schopnost poskytnout odborné poradenství v případě specializované úklidové chemie a spolehlivost v dodávkách.

3. Účinky na zdraví a životní prostředí

Úklidoví pracovníci mají povolání, které není úplně bez dopadů na zdraví. Při své práci zacházejí často s chemickými prostředky, které nejsou tak docela bez nepříznivých vlivů na zdraví. Mohou vysoušet pokožku, u citlivějších jedinců způsobovat alergické reakce, silnější dezinfekční prostředky mohou vyžadovat i např. použití respirátorů. Kritériem při výběru mezi srovnatelnými prostředky tak může být i to, zda nevysouší pokožku, neobsahují toxické látky či zda jsou biologicky rozložitelné a jsou tak šetrné i k životnímu prostředí