Vážení zákazníci, ve dnech 27.12. a 31.12. bude prodejna uzavřena. Děkujeme za pochopení.
♠ Jste škola, firma nebo instituce? Zavolejte nám pro nižší ceny na telefon 602 653 310 ♠
logo
kosik
blog header

Poradna

Jak mít zářivou vodu bez chloru?

8. září 2020 / Rady a tipy, Sezonní tipy
Trápí vás kvalita vody ve vaší vířivce? Máte už doma chemickou laboratoř a pořád vodu nemáte čistou dle vašich představ?



Čistá voda ve vířivce bez chlóru

Trápí vás kvalita vody ve vaší vířivce? Máte už doma chemickou laboratoř a pořád vodu nemáte čistou dle vašich představ, skáčete kolem vířivky s pH testerem a jinými testery jako šílení, sypete do vody kila chemie a už si nevíte rady... Poznáváte se? Máme pro vás pár rad a tipů pro vodu čistou jako křišťál.

 

Co je vlastně pH?

Značka pochází z anglického potential of Hydrogen, tedy potenciál vodíku, který udává množství volných iontů vodíku H+.

Hodnotou pH vyjadřujeme kyselost nebo zásaditost vody. V běžné praxi stačí vědět, že rozmezí pH se pohybuje v rozsahu 1-14. Ideální pro bazény a vířivky je hodnota 7, neutrální. Hodnoty nižší vyjadřují kyselost a naopak vyšší než 7 zásaditost. Ideální hodnota pro bazény a vířivky je 6,8 až 7,2.

Zásaditá voda při pH vyšší než 7,2 způsobuje různé minerální zákaly, tvorbu kotelního kamene a sraženiny ve vodě. Voda ztrácí dezinfekční účinky a dráždí oči a pokožku. Máte zakalený bazén? Při pH nad 8 dochází k vylučování soli a vápníku, při kterém pak není voda čistá.

Při kyselém pH nižší než 6,8 vám zkorodují kovové povrchy, vymývají se spáry bazénu. Také můžete pociťovat podráždění očí a kůže.

Před aplikaci dezinfekce a jiných prostředků do bazénů je důležité vodu zneutralizovat na pH 7. Kontrolu provedeme pH testerem. Bez úpravy vody na ideální hodnotu přípravky na úpravu vody ztrácí svou funkčnost.

pH se doporučuje měřit 2x týdně, pokud vám pravidelně vychází správné hodnoty, stačí kontrolovat jednou týdně.

Co když je pH vysoké nebo naopak nízké? Běžně se setkáváme s vodou zásaditou (nad 7,2), s kterou zatočíme přípravkem snižujícím pH. V opačném případě (při pH nižším než 6,8) přidáme do bazénu přípravek pH plus.

Pokud se vám přípravky na úpravu pH nedá voda uvést do správné kondice, může za to špatná celková alkalita vody. Správná alkalita má hodnotu 80 – 120 mg na litr. Alkalitu zvýšíte hydrogenuhličitanem sodným.

Pokud máte velmi tvrdou vodu nebo využíváte vodu ze studny, doporučuje se do bazénu nebo vířivky přidat přípravek, který brání vzniku minerálních usazenin. Je vhodný pro stabilizaci minerálů jako jsou železo, měď, mangan a vápník.

 

Jak na vířivku bez chloru?

Po napuštění bazénu do vody přidejte přípravek POOL Oxi pro oxidaci vody za pomoci aktivního kyslíku. Poté přidejte POOL Whirpool pro dezinfekci vody. Tyto přípravky dávkujte postupně. Nefungují v případě, že obě přísady smícháte dohromady. Platí pravidlo jednoho dne: přípravek POOL Oxi a POOL Whirpool dávkujte v jeden den. Chemii dávkujte při zapnuté cirkulaci.

Při dodržení doporučeného dávkování bude vše voda ve vířivce čistá, průzračná a hlavně bez chlóru. Tento postup opakujte 1x týdně, při větším zatížení vířivky i častěji. Výhoda chemie na bázi aktivního kyslíku je vhodná pro ty, kteří nesnesou klasickou bazénovou vodu.

V čistotě vody hraje roli také písková filtrace a bazénový vysavač pro odfiltrování větších nečistot.

Pískovou filtraci určitě často proplachujte dle návodu výrobce. Usazují se v ní nečistoty z bazénu a ty se vám pak můžou vracet zpět a zakalit vodu.

Při vypouštění vody z vířivky si vezměte pomocníka POOL Cleaner. Aplikujte jej do znečištěné vody, zapněte všechny vodní i vzduchové prvky vířivky a nechte 5-10 minut cirkulovat. Poté vypusťte vodu, opláchněte stěny vířivky a můžete napouštět.

Snad vám naše rady budou k prospěchu a přejeme vám věčně čistou vodu.