Ideální vlhkost v místnosti by se měla pohybovat kolem 50 %, příliš vysoká ani příliš nízká vlhkost není zdraví prospěšná. Za vznikem plísní, ale stojí právě příliš vysoká vlhkost. Jak, ale dochází k tomu, že je v místnostech nadměrně vlhko? K problémům často dochází po zateplení a výměně oken za plastová. Dům díky tomu přestává dýchat a vlhkost nemá kudy odcházet. Situaci neprospívají ani laminátové podlahy.
Vlhkost v místnosti velmi ovlivňují i běžné činnosti jako je vaření nebo sprchování. Věděli jste, že během 30 minut ve sprše se do vzduchu dostane 300 g vody? Jestli se ptáte, jak dostat přebytečnou vlhkost z místnosti, odpověď je jednoduchá. Větrejte!
Plíseň v bytě způsobí nejen nepříjemný zápach, ale hlavně představuje zdravotní riziko. Může způsobit bolesti hlavy, vyrážky, respirační obtíže nebo alergie. Hned jak ji objevíte, doporučujeme pracovat na jejím odstranění.
Předně začněte pravidelně větrat a začnětě odstraňovat nadměrnou vlhkost například pomocí odvlhčovače vzduchu. K ruce si doporučujeme přizvat i vlhkoměr, abyste měli přehled o účinnosti vašeho snažení. K rychlejšímu odvlhčení pomůže i vytápění, které místnost rychleji vysuší.
Plíseň na zdech se rychle rozmnožuje a proto ji neváhejte ze zdi oškrábat. Ale pozor! Aby se nerozšířila do dalších místností, je nutné ji nejprve setřít a místo ošetřit prostředkem proti plísním, použít můžete například Savo proti plísni. Až poté zeď oškrábejte.
V případě plísní ve spárách místo opakovaně ošetřete koncentrovaným přípravkem proti plísním. Pokud plíseň zasáhla textil, můžete se pokusit je vyprat. Je, ale možné, že mapy od plísní na textilu zůstanou. Z nábytku plíseň otřete a pokud to materiál dovolí, ošetřete jej přípravkem proti plísni. Postihla plíseň i koberce? Tady nepomůže nic jiného, než pořídit nový.