Přes různé pokročilé technologie, které usnadňují práci a umožňují snížit nároky na lidskou pracovní sílu, klasickému manuálnímu úklidu není (a ani dlouho nebude) ani v profesionálních podmínkách konec. Jsou místa, kam se složitější technika nevejde, nebo se ji nevyplatí kvůli úklidu relativně malého prostoru pořizovat. A může být také doplňkem strojního úklidu. I vybavení pro manuální úklid ale prochází vývojem a už dávno ho nereprezentuje jen kbelík, hadr a smeták. Symbolem moderního manuálního úklidu je sofistikovaný mopovací systém a také dobře vybavený úklidový vozík.
Úklidové vozíky jsou dnes neodmyslitelnou součástí výbavy každého profesionálního uklízeče, který provádí manuální úklid. Patří k základní výbavě každé úklidové firmy. Jejich podoba i úroveň výbavy je různá. V nejjednodušším provedení jde o samostatný kbelík na kolečkách doplněný ždímačem na mopy, což je řešení vhodné pro úklid podlah v menších prostorách. Rozhodně je úklid s takovým kompaktním setem (kam samozřejmě kromě úklidového vozíku patří i mop) efektivnější a pohodlnější, než s klasickým kbelíkem, smetákem a hadrem.
Některé vozíky tohoto typu lze ještě dále přizpůsobovat. Například vozík z úklidového setu Mopset lze rozdělit příč kou na dva kbelíky. Byť příčka (která je součástí celé sestavy) na dva kbelíky. Byť příčka (která je součástí celé sestavy) není pro vodu nepropustná, zajistí oddělení špinavé vody od čisté, protože zabraňuje průniku hrubých nečistot z prostoru pod ždímačem do čisté části.
Další možností jsou pak úklidové vozíky coby mobilní konstrukce, která kromě jednoho a více kbelíků může převážet i další úklidovou výbavu.
V nejjednodušší verzi jde o plastový nebo kovový podvozek s rukojetí, doplněný dvojicí kbelíků. Ten se hodí pro úklid menších prostorů, stejně jako „kbelík na kolečkách“. Doporučujeme Clarol 2 x 17 l. Pro úklid středně velkých a větších prostor pak slouží podstatně sofistikovanější konstrukce vozíků, které nejsou jen „podvozkem“ pod kbelík, ale jde o skutečně propracovaný úklidový vozík nabízející plochy pro další úklidovou výbavu, jako je např. Clarol Plus VI.
V základu se tyto systémy dělí na jednokbelíkové a dvoukbelíkové systémy, podle toho, zda jsou vybaveny jedním hlavním kbelíkem, nebo dvojicí kbelíků. Kromě toho ale jejich konstrukce zahrnuje i odkládací plochu využitelnou na umístění např. úklidových prostředků a dalšího vybavení, případně držákem na pytel na odpadky. Výběr úklidového vozíku by neměl probíhat ve znamení hledání nejnižší ceny. Důležitými aspekty při výběru jsou typ provozu, kde bude vozík používán, pro jaké čistící operace a úklid bude určen a také rozloha prostoru, kde bude úklidový vozík používán.
Důležité je také vzít v potaz velikost vozíku. Zda projede dveřmi, které vytvářejí vstup do uklízeného prostoru a zda ho pak bude kam uložit, pokud se počítá s jeho uskladněním na místě (např. ve k tomu určené úklidové komoře).
Je také dobré se zaměřit na kvalitu použitých materiálů. Úklidový vozík není záležitost, která se pořizuje na jednu sezónu a která přichází ke slovu párkrát do měsíce. Jde o výrobek, který je v profesionální službě v zápřahu každý den. Je proto nutné, aby byl vyroben z materiálu, který je dostatečně odolný. Odolnost by měla hrát roli i v konceptu konstrukce vozíku.
Důležitá je míra variability. Na začátku může stačit omezená výbava, je však dobré, pokud konstrukční řešení vozíku dovoluje výbavu rozšiřovat (např. o další odkládací plochy, držák na pytel na odpadky, držáky a odkládací plochy na další ruční nástroje, jako jsou různé utěrky, smetáček s lopatkou, čisticí prostředky...). Snahou výrobců je vytvářet vozíky jako stavebnici. Z jednotlivých komponentů si pak zákazník má možnost složit vozík na míru svým potřebám.