♠ Jste škola, firma nebo instituce? Zavolejte nám pro nižší ceny na telefon 602 653 310 ♠
logo
kosik
blog header

Poradna

Jak odstranit usazeniny

4. listopadu 2019 / Rady a tipy
Vodní kámen je nejen nevzhledný, ale může poškodit povrchy i spotřebiče. Jeho usazování se přitom nedá v podstatě předejít, je zkrátka všude tam, kde je tvrdá voda. Jak se ho zbavit a ochránit tak povrchy i spotřebiče? Základem je pravidelnost a vhodné použití vhodných přípravků.  


 

Pokud jste se odstraňování vodního kamene dosud nevěnovali, uklidíme vás. Nánosy usazenin vypadají sice děsivě, ale se správnými přípravky a trochou snahy se jich relativně snadno zbavíte. Použít můžete buď již hotové přípravky nebo si je snadno vyrobíte doma. Pojďme se podívat jak odstranit vodní kámen ze spotřebičů, vodovodních baterií, vany nebo třeba pračky a myčky.

 

Vodní kámen vs kávovary a konvice

Usazeniny z rychlovarných konvic a kávovarů odstraníte pomocí přípravku Xavax. Jde o velmi účinný prostředek na pravidelné odstraňování vodního kamene z kávovarů, rychlovarných konvic a dalších přístrojů, které je potřeba odvápňovat a nejsou citlivé na čistící kyselinu.

Chcete si přípravek sami vyrobit? Je to snadné, smíchejte vodu s octem, naplňte směsí celou nádobu a přiveďte vodu k varu. Následně nechte působit přes noc a poté důkladně vypláchněte. Kávovar nechte projít několika cykly, abyste se zbavili zbytků směsi.

 

Odvápnění pračky a myčky

Pro odstranění vodního kamene z pračky a myčky je skvělá volba přípravek značky Electolux. Efektivně odstraňuje vodní kámen, který snižuje výkon pračky i myčky. Sáhnout můžete i po Waschkönig čističi pračky v tabletách, které díky sílé aktivního kyslíku dokonale odstraňují zbytky pracích prostředků a vodní kámen z nejdůležitějších částí pračky. Pro pravidelnou péči o myčku doporučujeme využívat sůl do myčky, zkusit můžete třeba tu od značky Glanz Meister.

 

Jak odstranit vodní kámen z vodovodních baterií?

Odstranění vodního kamene z vodovodních baterií bývá často celkem oříšek. S použitím kvalitního přípravku, například Odvápňovače durgol® kitchen a jednoduchého triku to zvládnete snadno. Vezměte bavlněný hadr, namočte jej do čistícího přípravku a pečlivě jej omotejte kolem všech částí baterie. Baterii nechte takto omotanou alespoň hodinu a poté ji opláchněte. Případné zbytky vodního kamene můžete odstranit pomocí CIF cream tekutého písku.

 

Jak odstranit vodní kámen z vany a toalety

S vodním kamenem na sanitě rychle zatočí například Savo na koupelny. Šetrně odstraňuje usazené nečistoty, vodní kámen a rez. Povrchům navíc dodá lesk a v koupelně zanechá příjemnou vůni. Pro odstranění vodního kamene ze záchodové mísy doporučujeme použít Feel Eco WC čistič, velmi účinně odstraňuje nečistoty i silné nánosy vodního kamene. Navíc je šetrný k životnímu prostředí.