♠ Jste škola, firma nebo instituce? Zavolejte nám pro nižší ceny na telefon 602 653 310 ♠
logo
kosik
blog header

Poradna

Profesionální péče o koberce

17. září 2018 / Rady a tipy

Běžná údržba zahrnující pravidelné vysávání totiž nestačí. Čas od času je nezbytné vyčistit koberce skutečně důkladně. V minulosti sloužilo k hloubkové očistě důkladné vyklepání „plácačkou“. Dnes jsou k dispozici účinnější a sofistikovanější technologie, které umožní důkladné vyčištění koberce. Bez nutnosti koberec „demontovat“ a odvážet někam ke generální očistě.

 

Čištění za sucha i za mokra

O důkladnou očistu koberce se lze postarat dvěma způsoby. Suchou nebo mokrou cestou. Při mokrém čištění hraje důležitou roli voda, která je vháněna spolu s čisticí chemií speciálním přístrojem, extraktorem, do koberce a zase hned odsávána zpět. Suché čištění se obejde bez vody. Tady čisticí funkci obstará sypký granulát zapracovaný do vláken koberce. Oba způsoby přitom mají za úkol vyčistit koberec od nečistot usazených i v těch nejhlubších místech. A oba mají své výhody, ale i úskalí.
 

Při suchém čištění hraje hlavní roli sypký granulát, který se zapracuje do koberce. Rozhodující je nejenom kvalita použitého suchého granulátu, ale především dokonalé zapracování prášku do vlákna speciálním strojem se dvěma proti sobě rotujícími válci, jako je například kartáč Magic roller. Granulát pak má za úkol na sebe navázat organické i anorganické nečistoty. Po čištění se z koberce jednoduše odsaje.
 

V porovnání s tzv. mokrým (nebo také extrakčním) čištěním má suché čištění řadu výhod. Nedochází při něm k promáčení osnovy koberce, nezbývají žádné mokré nebo lepkavé zbytky. Odpadá také nutnost počkat po vyčištění, až koberec důkladně vyschne. Koberec je během čištění i po něm použitelný, díky tomu je možné použít suché čištění v mnohem větší frekvenci než mokré čištění.
 

Tento způsob čištění koberců však nelze použít úplně vždy a všude, má svá omezení. Není úplně ideální pro vpichované koberce a koberce s velkými smyčkami či pro koberce, které slouží jako záchytná čistící zóna. A jeho účinnost je omezena i výškou kobercového vlákna. Ta by neměla přesahovat 10 mm. V porovnání s mokrým (extrakčním) čištěním jsou náklady na vyčištění srovnatelné plochy koberce u suchého čištění vyšší. Zároveň je ale suché čištění ke koberci šetrnější.
 

Systémů pro suché čištění je více, rozdíly jsou v kvalitě a také v ceně. Kvalitní systém pro suché čištění koberců si musí umět poradit s jakýmkoliv stupněm znečištění. Důležitá je i velikost zrn granulátu. Nesmí být příliš velká, aby šlo prostředek dobře zapracovat do vláken koberce. Zároveň ale nejsou vhodné ani prostředky na bázi jemného syntetického prášku, který lehce práší, zůstává ve vlákně a bývá obtížné ho z vlákna dokonale odstranit.
 

Dobrou volbou z těch, které se vyznačují vysokou účinností, je systém Carpetlife - suché čištění koberců od společnosti CC-Dr. Schutz GmbH. Čisticí prášek Carpetlife je ideální pro čištění koberců choulostivých na vlhkost. Jeho výhodou je také optimální velikost zrn, díky které nepráší.
 

Další možností pro důkladnou očistu koberce je pak tzv. mokré nebo extrakční čištění. Jeho základem je působení regulovaného proudu teplé vody, kterou čisticí stroj vhání společně s čisticím prostředkem pod přiměřeným tlakem do čištěné látky a následně ji vysává zpět do sběrného zásobníku. Výkonná sací turbína zajistí, že čištěný materiál je po vyčištění pouze mírně vlhký.
 

I extrakční čištění má své limity. Není úplně vhodné pro ručně tkané vlněné nebo perské koberce. I na ně lze extraktor použít. Vyžaduje to ale zkušenosti a opatrnost, jinak hrozí namísto důkladného vyčištění koberce jeho nevratné poškození.
 

Praktické rady pro suché čištění:

  • Před aplikací prostředku na suché čištění nejprve důkladně vysajte koberec, abyste ho zbavili pevných nečistot.
  • Vysátý koberec posypte práškem na suché čištění. Po zapracování čisticí směsi do koberce je nutné nechat směs působit do doby, než zcela vyschne. Až pak sesbíráte směs. Nejlépe s pomocí stroje s dvěma protiběžnými rotačními kartáči (použít lze i vysavač s rotačním kartáčem).

Produkty k článku

Kód:1050000150

Kód:sabrina